ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZEL DEDEKTİF TUTMAK YASAL MIDIR ?

CEVAP: Değerli okurumuz, özel dedektiflik mesleğinin ülkemizde henüz yasal bir düzenlenmesi bulunmamaktadır. Ancak özel dedektiflik mesleği hakkında düzenlenen bir kanunun olmaması bu mesleğin yasak veya uygulanamaz olduğu anlamına gelmemektedir. Özel dedektiflik mesleğinin yapılması esnasında hizmetin verilmesi sırasında yapılan eylemlerin delil toplama biçiminin suç işlemeye elverişli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Örneğin: Mesleğini icra eden bir Özel dedektif kamerası ile insanların özel yaşam alanlarına girerek bir evin veya sahibinden başka girilmesi uygun olmayan bir özel yaşam alanına girerek çekim yaptığında özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu işlemiş olacağı kanunlarımızda düzenlenen maddelerle açıkça belirtilmiştir.

Bu nedenle özel dedektiflik mesleği çok bilinçli yapılması gerekmektedir. İnsanları araştırmak ve delil toplamak için yapılan çalışmalarda araştırmayı yapan kişi kamerası ile kamuya açık alanlarda çekim yapması özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturmayacaktır. Bu nedenle özel dedektiflik mesleğinin kanunlar ile belirlenmiş bir tüzüğü, işleyişi, standardı bulunmaması bu mesleğin yasal olmayarak icra edildiği anlamına gelmeyeceği açık ve nettir.

Bu nedenle özel dedektiflik mesleği yürürlükte bulunan kanunlarımıza muhalefet etmeden uygulandığı takdirde yasaldır. Dünyanın birçok ülkesinde özel dedektif mesleğinin yasal düzenlemesi bulunmamaktadır. Ancak mevcut yasalarla özel dedektiflik mesleği yapılmaktadır.

ÖZEL DEDEKTİFLİK ÜCRETLERİ NE KADARDIR ?

CEVAP: Değeri okurlarımız; Özel dedektiflik hizmetleri, araştırılacak konuya ve sürece göre değişmekte olduğu için, herhangi bir yerde net fiyat tarifesine ulaşmak mümkün değildir. Bir araştırma yaptırmak için gerekli ekip ve zaman hakkında nitelikli bilgi edinmeden verilen her fiyat, maalesef yanlış olacaktır. Her dedektiflik ofisinin kendine özel çalışma yöntemleri ve çalışma tarifeleri vardır. Sizin için gerekli olan, uygun fiyat ve kaliteli hizmet almaksa, öncelikle çalışacağınız dedektiflik ofisinin bu işi ne kadar iyi yaptığına emin olabilmeli, dahası kendilerine güven duyabilmelisinizdir.Özel dedektiflik hizmetleri, kişi ve kurum araştırmalarına, araştırma sürecine, kullanılacak ekipmana ve istihdam edilecek personele göre değişiklik gösterdiği için, harcamaların önceden belirlenebilmesi adına, detaylı bilgiler vermeniz doğru olacaktır.Bu yüzden, bütçe görüşmelerinde ayrıntılara girmekten kaçınmamalısınız.

Tüm bu bilgiler ışığında fiyat teklifi oluşturulmaktadır. Sonradan meydana gelebilecek maliyet ve hizmet değişikliklerinde yanılgıya düşmemek için net bilgiler vermeniz gereklidir. “Eşim beni aldatıyor mu?” ve ya “ortağımın benden sakladığı bir şey var sanki” gibi kısa açıklamalarla, bir bütçe belirlemek mümkün olmayacaktır.İzmir Dedektiflik Hizmetleri olarak, özel dedektiflik şirketimizden almak istediğiniz hizmet karşılığında ne kadar bir bütçe belirleneceğine, araştırma talebi olan müşterilerimizle yaptığımız karşılıklı görüşmeler sonrasında netlik getiriyoruz. Bu sayede de sonradan yapılacak olan harcamalarda ücretlendirme hususunda yanlış hesaplamalardan kaçınmış oluyor ve müşterilerimize sürekli değişen fiyatlar vermek gibi hatalara düşmüyoruz.Sonuç olarak da, araştırma konusu ile ilgili detaylı çalışmalar yapılarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar veriyor, gerekli anlaşmaların sağlanmasından sonra ise uzman ekibimiz işe koyularak,  gerçekleştirilen araştırma sonuçlarını müşterilerimize rapor halinde sunuyoruz.

ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER MAHKEMEDE DELİL OLARAK KULLANILIR MI ?

CEVAP: Aldatma ile ilgili çekilen görüntüler mahkemelerde delil olarak kullanılabilir ancak çekilen görüntülerin insanların özel hayatların gizliliği ihlal etmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında insanların özel hayatlarının gizliliklerinin ihlali ile ilgili çeşitli hükümler yer almaktadır. Bu nedenle mahkemeye sunacağınız görüntülerin hukuka uygun elde edilmiş olması gerekmektedir. Hukuka aykırı olarak elde edilen deliller sayın mahkemelerce kabul edilmemektedir.

NE GİBİ DELİLLER TOPLUYORSUNUZ ?

CEVAP: Sayın Okurumuz, vermiş olduğumuz araştırma hizmetlerinin delillendirilmesi yazılı ve görsel olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır. Yazılı delil şahısların kendi el yazılarıyla yazmış oldukları her türlü metaryel, otel kaydı çeşitli yazışmalardır. Görsel deliller ise video kamera kaydı, fotograf vb metalyellerdir.

ÇEKİLEN ALDATMA GÖRÜNTÜLERİ İLE ÇOCUĞUMUN VELAYETİNİ ALABİLİR MİYİM ?

CEVAP: Sayın Okurumuz,  firmamız profesyonel çalışanları tarafından kamuya açık alanlarda elde edilen  her türlü metalyerler  Sayın Mahkemelere delil olarak sunulduğunda yargılama konusunu esasdan etkileyecek delillerin ,Sayın Mahkemece takdiri sonucu çocuğunuzun velayetini alıp almamanız netlik kazanacaktır. Bu güne kadar edindiğimiz tecrübelere göre kişilerin mahkemelere sundugu aldatma delillerinin değerlendirilmesi sonucu büyük çogunluğunun çocuklarının velayatini gözlemlenmiştir.

ŞEHİR DIŞINDA HİZMET VERİLİYOR MU?

CEVAP:  Sayın okurumuz, firmamız kurulduğu günden bu güne ülkemizin her kentinde olduğu gibi  Dünya ülkelerinin çeşitli kentlerinde de her türlü araştırma hizmeti vermektedir.

EŞİMİN ALDATMASINI POLİSE İHBAR EDEBİLİR MİYİM ?

CEVAP: Sayın Okurumuz 2005 yılına kadar yürürlükte olan eski türk ceza kanununda aldatma (zina) suç olarak tanımlanmaktaydı. Ancak 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı türk ceza kanununda aldatma eylemi suç olmaktan çıkartıldığı için eşinizin sizi aldatmasını polise ihbar edemezsiniz.  Yürürlükte olan yasalara göre böyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

EŞİMİN SEVGİLİSİNE DAVA AÇMA HAKKIM VAR MIDIR ?

CEVAP:  Sayın okurumuz; resmi nikahlı eşlerin evlilik birliği içerisinde birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğü vardır. Ülkemizde uygulanan kanunlarımızda evli bir kişinin eşini aldatması boşanma sebebi iken; evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi haksız fiil hükümleri kapsamında, diğer eşin uğradığı zarardan sorumlu tutulmaktadır. Bu hususta aldatılan eşin uğradığı manevi zararın telafisi için eşinin sevgilisine açılacak olan manevi tazminatı açıklamaktadır. Burada açıklamak istediğim husus aldatılan eş, eşinin cinsel birliktelik yaşadığı sevgilisine 6098 kanun numaralı Türk Borçlar Kanununun 49. maddesi uyarınca Asliye Hukuk Mahkemelerinde aldatıldığını delillerle ispatlayarak manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Sevgiliye açılacak olan manevi tazminat davası boşanma davasından sonuçlanması durumunda burada verilen hüküm de sayın mahkemenin gerekçeli kararı ile birlikte boşanma davasının görüldüğü mahkemeye aldatma delili olarak sunulabilir.

EŞ TAKİBİ ARAŞTIRMASI KAÇ GÜN SÜRMEKTEDİR ?

CEVAP: Sayın okurumuz eş takibi hizmeti yapılacak olan araştırmanın içeriğine göre değişmektedir. Örneğin eşin alkol, kumar ve benzeri alışkanlıklarının araştırılması ile eşin aldatma (sadakatsizlık) testbiti araştırılmalarının süreleri oldukça değişkendir. Ancak edinmiş olduğumuz mesleki tecrübelerimize dayanarak aldatma tespiti ile ilgili çalışma süresi vermemiz gerekirse elde hiçbir gün delilin bulunmaması dahilinde ile 5 ile 7 gün içerisinde aldatma ile ilgili delillere ulaşılmaktadır. Ancak bu süre aldatma yönünde elde edilen bazı deliler var ise bu süre kısalmaktadır.

ALDATILDIĞIMDAN EMİN DEĞİLİM NE YAPMALIYIM ?

CEVAP: Sayın okurumuz, eşiniz tarafından aldatıldığınızı düşünüyorsanız bu yönde kuvvetli şüpheleriniz varsa bu konuyu daha yakından takip ederek aldatma yönünde çeşitli ipuçlarına ulaşmaya çalışın. Ancak herhangi bir ipucuna ulaşmanız durumunda konunun delillendirilmesi için profesyonel bir hizmet veren özel dedektiflik bürosundan talep etmeniz sizin menfaatiniz olacaktır.

EŞİMİN BENİ ALDATTIĞINI ISPATLARSAM BUNUN AVANTAJLARI NELERDİR ?

CEVAP: Sayın okurumuz, eşinizin sizi aldatmasını ispatlamanız durumunda öncelikle eşinize karşı açmış olduğunuz boşanma davasını kazanmanız büyük olasılıkla kesinleşir. Boşanma davasının görüldüğü Mahkeme Hâkimince aldatma delillerinin değerlendirilmesi neticesinde eşinizden alacağınız maddi ve manevi tazminat kesinlik kazanır. Alacağınız miktar mal varlığınız oranında yüksek takdir edilir. Varsa çocuklarınızın velayetinin tarafınıza verilme ihtimali yüksek olur. Ayrıca, ilgili Mahkemelerde açacağınız mal paylaşımı ile ilgili davalarda da eşinizin sizi aldatması göz önünde bulundurularak mal paylaşımı oranları buna göre değerlendirilir.  

EŞİMİN BENİ ALDATMASINA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER KAÇ YIL GEÇERLİDİR ?

CEVAP: Sayın okurumuz, aldatmaya ilişkin eşinizle ilgili çekilen görüntüler eşinizin sizi aldatmasını ispatlıyor ise aile hukukumuzu düzenleyen 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda eşinizin sizi aldatmasını öğrendiğiniz süreden itibaren aldatma tarihi itibariyle 5 yıl süreyle geçerlidir. Ancak, eşinizi affederek aynı evde yaşamaya devam etmeniz halinde dava hakkınız olmadığı için elinizdeki görüntülerinde geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgili aşağıda kanun maddesini paylaşıyoruz.

İKİNCİ BÖLÜM : BOŞANMA A. Boşanma sebepleri I. Zina Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

ÖZEL DEDEKTİF TUTARSAM EŞİMİN ÖZEL HAYATINI İHLAL ETMİŞ OLUR MUYUM ?

CEVAP: Sayın okurumuz, dedektif tutarak eşinizi takip ettirmek veya bir yakınınız arkadaşınız marifetiyle eşinizi takip ettirmek eşinizin özel hayatının gizliliğini ihlal suçunu oluşturmaz. Ancak, herhangi bir vatandaşın veya özel dedektifin eşinizi takip etmesi esnasında eşinizin özel yaşam alanına girerek örneğin; tuvalet, banyo, yatak odası gibi yerlerde fotoğrafının veya video kaydının çekilmesi Yargı mercilerince eşinizin özel hayatına müdahale olarak değerlendirilir. Eşinizin sizden ve kendisinin kaydını çeken kişilerden şikayetçi olması durumunda siz olayın azmettiricisi çekim yapan kişi de olayın faili olarak cezalandırılırsınız.

TELEFON DİNLEMESİ YAPIYOR MUSUNUZ ?

CEVAP: Sayın okurumuz ülkemizde uygulanan yasalara göre telefon dinlemeleri Emniyet Teşkilatı Türk Silahlı Kuvvetleri ve İstihbarat Birimleri mahkemelerden talep ettikleri izinler neticesinde yetkili mahkemelerin bu yönde verecekleri mahkeme kararı ile yapılmaktadır. Bunun haricinde ülkemizde hiçbir şekilde ve hiçbir suretle telefon dinlemesi yapılması suçtur. Bu nedenle firmamız kesinlikle Türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırı hiçbir hizmeti vermemektedir.

CEP TELEFONUMDAN YER TESPİT HİZMETİ VERİYOR MUSUNUZ ?

CEVAP: Sayın okurumuz ülkemizde uygulanan yasalara göre cep telefonundan yer tespiti Emniyet Teşkilatı Türk Silahlı Kuvvetleri ve İstihbarat Birimleri’nin mahkemelerden talep ettikleri izinler neticesinde yetkili mahkemelerin bu yönde verecekleri mahkeme kararı ile yapılmaktadır. Bunun haricinde ülkemizde hiçbir şekilde ve hiçbir suretle cep telefonundan yer tespiti yapılması suçtur. Bu nedenle firmamız kesinlikle Türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırı hiçbir hizmeti vermemektedir.