Velayet Bilgileri

Vasi Ne Demektir?

Vasi Ne Demektir?

Vasi; değişik nedenlerden dolayı kendi işlerini sürekli yapamayan, korunmaya muhtaç durumda olan kişilerin yasalar çerçevesinde temsilini sağlayan kişidir. Vasi olan kişilerin görevi, vasisi oldukları kişilerin haklarını korumaktır. Bu görevden dolayı yeri geldiğinde vasisi oldukları kişi adına resmi işlemler yapabilirler. Vasi ne demektir sorusu kısaca yapay yollarla edinilen velilik diye anlamlandırılabilir. Yapay yollardan kasıt vasiliğin yasalarla edinilmesidir.

Kimler Vasi Olarak Atanır?

Vasi ne demektir sorusundan sonra akla gelen bir soru da kimlerin vasi olabileceğidir. Türk Medeni Kanunu'nun düzenlediği şartlara göre vasi olmak için bir kişinin onsekiz yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca akıl sağlığı tamamen ya da biraz yerinde olmayan kişiler vasi olamaz. Kısıtlılar herhangi bir kişinin vasisi olamaz. Kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar da vasi olamaz. Ayrıca kişinin vasiliği ile ilgilenen mahkemenin hakimleri vasi olamaz. Kanuna göre haysiyetsiz yaşayanlar kapsamına giren kişiler vasi olamaz. Vasisi olunacak kişi ile vasi olacak kişi arasında herhangi bir çıkar çatışması bulunursa söz konusu kişi vasi olamaz. Medeni Kanun'da bulunan şartlara göre vasi atanırken, vasisi olunacak kişinin her yönden çıkarları koruma altına alınmıştır.

Kimlere Vasi Atanır?

Vasi ne demektir sorusunun ardından akla gelen bir başka konu herkese vasi atanmasının mümkün olup olmadığıdır. Türk Medeni Kanunu'nda yer alan şartlara göre ihtiyacı olmayan kişilere vasi ataması yapılmaz. Onsekiz yaşını doldurmamış her çocuğun bir velisi ya da vasisi bulunur. Yani velisi olmayan çocuklara vasi ataması yapılır. Kısıtlı olanların velisi yoksa vasi atanır. Kısıtlı demek akıl sağlığı yeterli olmama demektir. Kişinin kendini tehlikeye sokacak şiddette savurgan ya da bağımlı olması halinde istek üzerine vasi atanır. Herhangi bir sebepten dolayı kötü yaşam tarzına sahip bireylere veya kötü yönetime vasi atanır. En az bir yıl hapis cezasına mahkum olanlara vasi atanır. Çünkü bu bireylerin özgürlüğü kısıtlandığından dolayı her işlerini kendilerinin yapması mümkün değildir. Tüm bu sebepler dışında bireyin kendi isteği üzerine vasi atanabilir. Yaşlılıkla veya sakatlıkla mücadelede zorlanılması, herhangi bir konuda deneyimsizlik ya da belli bir süre ağır hastalıktan dolayı vasi istenebilir. 

Vasi Ataması Nasıl Yapılır?

Vasi atamasının görüşüldüğü davaya vesayet davası denir. Sulh Hukuk Mahkemeleri görevlidir. Vasi atanacak kişinin ikametgah adresindeki mahkemelerce görülür.

Vasi Davalarında Taraflar

Vesayet davalarında davalı kimse yoktur. Davacı kimse değişebilir. Vasi olmayı talep eden kişiler ya da görevli kamu kurumlarında çalışanlar olabilir. Nüfus müdürleri ve çalışan memurları, idari makamlar, noterler, mahkemeler bir kişiye vasi atanması gerektiğini görürse bu durumu Sulh Hukuk Mahkemeleri'ne bildirmek zorundadır.

Vasilik Kararlarına İtiraz

Bir kişi mahkeme tarafından birinin vasisi olmak üzere atanırsa bazı durumlarda bu karara itiraz etme hakkına sahiptir. Ancak unutulmaması gereken vasilik kararı verildiğinden itibaren on gün içinde itiraz edebilme hakkının olduğudur. Yani on günü aşan sürelerde itiraz edilemez. Eğer süresinde itiraz edilirse, itiraz konusunun haklılığı mahkemenin atadığı bir heyetle araştırılır ve karar yeniden gözden geçirilir. İtiraz nedenleri haklı bulunursa kabul edilir. Ancak çoğu zaman reddedildiğinden dolayı uzman hukuk personellerinden yardım alınarak itiraz sürecine başlanmalıdır. Vasi olarak atanan kişinin dışındaki kişilerin ya da kurumların itiraz etmesi de olağan durumlardandır. Alanında uzman hukukçularla süreç başlatılmalı ve gerçekten itiraz konusuna yeterli ve haklı sebepler olmalıdır. Aksi halde itiraz edilse bile mahkeme yapılan itirazı reddedebilir. İtirazlar sonuçlanana kadar vasilik o süreçte durdurulur.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç