Velayet Bilgileri

Velayet Kime Verilir?

Velayet Kime Verilir?

Boşanmaya karar veren eşlerin eğer çocuğu veya çocukları varsa, en büyük problem haline gelen durum velayet sürecidir. Bu aşamada anne veya baba çocuğunu alacağına ve bir daha eşine göstermeyeceğine dair birçok tehditte bulunabilir. Bu durumun hukuk sürecinde belli birkaç maddeye dayalı olarak net kararları bulunmaktadır. Boşanma sonrasında artık aynı çatı alında yaşamayacak olan eşler çocukları için velayet kime verilir(custody to whom) konusunda soru içerisinde düşmekte, hatta bazen bazı evli bireyler eşlerinin tehditleri nedeniyle çocuklarını göremeyeceklerini düşünerek boşanmaktan vazgeçmektedir. Her yaşanan olayda olduğu gibi oldukça önem arz eden bu durumda da hukukun ve adaletin maddeleri bulunmaktadır.

Velayet Nasıl Belirlenir?

Öncelikle tarafların boşanma sebebi boşanma sürecini etkilediği gibi velayet konusunu da büyük ölçüde etkilemektedir.

Türk Medeni Kanunu tarafından çocuğun velayetinin kime verileceği(custody to whom) konusuna değinirken aynı zamanda hangi şartlara önem verildiği konusundan bahsedeceğiz.

Bu durumda öncelikle boşanma sonrasında açılan velayet davasında öncelikle en büyük önem çocuğun yaşıdır. Eğer söz konusu çocuk anne bakımına ve şefkatine ihtiyaç duyacak bir yaşta ise anneden alınması çocuk için psikolojik ölçüde zarar teşkil etmektedir.

Velayetin kime verileceği(custody to whom)konusu belirlenirken söz konusu boşanma durumunun sebebi de büyük ölçüde kritik önem arz etmektedir. Şiddet, ahlaka uygunsuz davranışlar, cinayet, adam yaralama, hırsızlık ve psikolojik etkenler anneden kaynaklanıyorsa çocuğun velayeti babaya, eğer babadan kaynaklanıyorsa da anneye verilir.

Boşanmada Velayet Anneye Mi Verilir?

Velayet kime verilir hususunda belli başlı maddeler doğrultusunda adalet sağlanarak çocuğun yetişmesi konusunda en az zararı alabileceği şekilde karar verilir. Ama bazı durumlarda kesin kurallar vardır. Türk Hukuku uygulamasında çocuk 3 yaşını doldurmamışsa velayeti anneye verilir. Bunun nedeni çocuğun anne şefkatine, bakımına ve desteğine en ihtiyaç duyduğu yaşlar olarak bilimsel açıdan kanıtlanarak karar verilmiş olmasıdır. Kişisel gelişim açısında 0 – 3 yaş en kritik yaşlar olduğundan dolayı genel anlamda mahkeme bu yaş aralığındaki çocukların velayetini babanın alması çok zordur.

Fakat çocuğun yaşamına, kişisel gelişimine ve psikolojisine engel teşkil eden olaylar halinde velayet çocuğun yaşı fark etmeksizin anneye verilir.

Velayet mahkeme kararı ile 3 yaşına kadar olan çocuğu anneye verilmişse, annenin iş durumu, kazandığı miktar ya da evinin olup olmaması ve hatta yaşam tarzının ne durumda olduğu gibi unsurlar önem arz etmemektedir.

Velayeti Hangi Durumlarda Baba Alabilir?

Boşanma durumunda çocuğun velayetinin babaya verilmesi için anne tarafından olumsuz bulgular elde edilmesi ve bunun mahkemede ispatlanması gerekmektedir. Örneğin annenin çocuğa bakamayacak acizlikte olması, annenin hasta olması, yine annenin çocuğa şiddet veya psikolojik zarar vermesi gibi bulgular neticesinde mahkeme velayeti babaya vermektedir.

0 – 3 yaş aralığından sonra çocukların 3 ve 7 yaş aralığında anne şefkatini veya yardımını almalarına ihtiyaç olmadığı yönünde bir kanı bulunmaktadır. Eşlerin boşanması halinde velayet kime verilir konusunda mahkemede hâkim anne ve babanın ebeveynlik duygularını değil, çocuğun menfaatlerini üstün tutacak yönde karar vermektedir.

Velayet Davalarında Delil Toplama

Çocuğunun velayetini almak isteyen eşler karşı tarafın fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ahlaka uygunsuz davranışlar ve çocuğun geleceğine ilişkin kişisel bozukluk teşkil edecek durumlarda karşı tarafa dava açabilmektedir. Fakat bu durum için mahkemede delil niteliği taşıyacak bulgular elde etmektedir. Bireyler bunu bazen kendi başlarına yapamayacağı için dedektiflik şirketleri ile anlaşmaktadır. İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş olarak velayet davalarında karşı tarafa açmış olduğunuz davayı kazanmanız adına hukuka uygun delil toplamak için şirketimizde bulunan profesyonel dedektif ekiplerinden hizmet alabilirsiniz. Şirketimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç