Velayet Bilgileri

Velayet Nasıl Sona Erer?

Velayet Nasıl Sona Erer?

Velayet dediğimiz kavram, anne ve babanın ayrılması, boşanması durumunda çocuklarının haklarının hangi ebeveyninde kalınacağına karar verilmesi be bunların bütününü kapsamaktadır.

Velayet Hakkı Kimlere Verilir?

Velayet hakkı anne ve babadan herhangi birine verilebilmektedir. Velayet hakkı anne ve baba haricinde anneanne, babaanne, hala, teyze, dayı gibi herhangi bir başka akrabaya verilememektedir.

Velayet Anne Ve Babaya Birlikte Verilebilir Mi?

Velayet hem anneye hem de babaya verilecekse, yani ortak bir velayet durumu varsa, anne ve babanın ebeveynler olarak uyum içinde bir davranış sergilemeleri gerekmektedir. Fakat, anne ve baba ebeveyn olarak anlaşmazlık içindeyseler çocukların korunmasına ilişkin velayet hükümleri uygulanarak sorunun çözülmesi yoluna gidilecektir. Yani, böyle bir anlaşmazlık durumunda velayet ya annede ya da babada kalmasına karar verilecektir.

Velayet Nasıl Sona Erer?

Velayetin sona ermesi aşağıdaki durumlar ışığında gerçekleşebilmektedir. Bu durumlar şunlardır: Çocuğun ergenliğinin geçmesi, yani yetişkinliğe adım atması durumunda velayet hakları ebeveynlerden çıkar ve kendisine geçer. Aynı şekilde velayet hakkının bulunduğu kişiler eğer vefat ederse de velayet sona ermektedir. Aynı zamanda bu durumların hiçbiri oluşmamışsa, mahkeme kararı ile de velayete son verilebilir. Bu durumlardan sadece herhangi birinin oluşması velayetin bitmesi, sona ermesi için yeterli olacaktır.

Velayet Hakkı Nasıl Verilir?

Velayet hakkı, mahkemelerin hakimi tarafından verilmektedir. Gerekli görüldüğü zamanlarda mahkeme bir şüphe duyuyorsa, araştırma yapma hakkına sahiptir. Velayet hakkı verilirken, Çocuk Hakları Sözleşmesi göz önünde bulundurularak ve çocuğun talebi baz alınarak velayetin verilip verilmeyeceğine karar verilir. Çocuğun; eğitim, sağlı, yiyecek, giyecek gibi gereksinimleri karşılanacağı, annelik ya da babalığın duygularla çocuğun hissetmesi gibi buna benzer unsurlar esas alınarak karar verilecektir.

Velayet Hakkının Kaldırılması

‘Velayet hakkı nasıl sona erer? Çoğumuzun sorduğu, cevabını merak ettiğimiz bir sorudur. Eğer velayet anne ve babada değilse, yani velayet ebeveynlerden kaldırılmışsa, çocuğa vasi tayin olunur. Velayeti kaldırma sebebi her neyse, bu sebep eğer ortadan kalkarsa, velayet tekrar anne ve babaya geri verilebilir. Anne ve babadan velayet alınsa dahi çocuğun ihtiyaçlarından sorumludurlar. Ayrıca, çocuğun 18 yaşında olması ya da velayetin anne ve babadan alınması sonucu çocuğun haklarını ya kendisine ya da vasisine verilmesi zorunluluğu vardır.

‘Velayet hakkı nasıl sona erer?' sorusunun bir başka cevabını da kanunlar verebilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun 348.maddesi gereğince ebeveynlerden sadece birinin yani annenin ya da babanın; çocuk bakmak konusunda bir deneyimsizliği varsa, çocuk bakımını zorlaştırabilecek herhangi bir hastalığı varsa, başka bir şehirde ya da ülkede bulunması veya buna benzer bir durumun varlığı, anne babanın çocuğa yeterince ilgi göstermemesi, anne baba olarak sorumluluklarını yerine getirmemek ya da yerine getirmeyi istememek gibi durumların oluşması halinde aile mahkemeleri, velayet hakkını anne ya da babadan birine vermez, velayet hakkını direk kaldırma yoluna gidebilir. Bu durum bazen de velayet tarafının yer değiştirmesine de yol açabilmektedir. Aynı şekilde velayet hakkına hangi ebeveyn sahipse bu ebeveynin evlenmesi durumunda çocuğun menfaati değerlendirilerek velayet evlenen ebeveynden alınabileceği gibi ebeveynde de kalabilir. Ebeveyn evlendikten sonra çocukla yeteri kadar ilgilenmiyor, ilgi göstermiyorsa çocuğun velayet hakkı değiştirilebilmektedir. Aynı şekilde anne ve babanın hapis cezası varsa, yani hüküm giymişlerse de velayet haklarını da kullanamamaktadırlar. Yani ebeveynlerin üzerinde bir çocuğun velayeti varsa, bu velayet yetkisini kullanamamaktadır. Yine aynı şekilde anne babanın çocuğa yeterli ilgi göstermemek ve ihmal için gerekli bir sebebi olamaması ve bu durum süreklilik arz ederse, velayet haklarınızın elinizden alınması söz konusu olabilir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç