Velayet Bilgileri

Velayetin Kaldırılması

Velayetin Kaldırılması

Velayetin kaldırılması, davalar içerisinde en ağır sonuçları olan davalardan biridir. Çünkü, velayetin kaldırılması durumu, daha henüz doğmamış, ama doğacak olan çocukları dahi kapsamaktadır. Velayetin kaldırılmasına ancak çocuğun korumasına yönelik önlemlere uyulmuyorsa ya da önlemler yetersiz kalmışsa karar verilebilmektedir. Velayetin kaldırılması durumu için başvuru yapabilmeniz için, bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Eğer anne babanın ilk çocuklarıysa ve çocuk bakmakta çok deneyimsizlerse, anne ya da babanın çocuğa bakamama durumu yani anne ya da babada sağlıksal bir problem olma durumunda velayetin kaldırılması için başvuruda bulunulabilir. Yine aynı şekilde anne ya da babada çocuğa bakamayacak ölçüde özürlülük durumu, başka bir yerde bulunmaları ve çocuğa bu sebeple bakamamaları, çocuğun menfaatine göre hareket etmeyip velayet görevlerini layıkıyla yerine getirmemeleri gibi durumlarda velayetin kaldırılması için başvuruda bulunulabilir. Aynı zamanda çocuğa yeterli ilgi gösterilmemesi de yine velayetin kaldırılmasında başvuru için yeterli sebepler arasındadır. Velayetin kaldırılması, sadece boşanma davasında değil, bu saydığımız yeterli sebepler varsa, evlilik sürecinde de geçerli hale gelebilmektedir. Böyle bir durumda hem anne hem de babadan velayet kaldırılarak, çocuk içi bir vasi atanması söz konusu olabilmektedir. Ancak,velayet kaldırılsa dahi anne ve babanın çocuklarının zor durumda kalmaması ve gereksinimlerini karşılayabilmesi şeklindeki yükümlülükleri devam etmektedir. Ayrıca, eğer anne ve babanın böyle bir gücü söz konusu değilse, çocuğun giderleri devlet tarafından karşılanabilmektedir.

Anne ve Babanın Hasta Olma Durumu

Velayetin kaldırılması, durumunda anne ya da babanın hasta olması velayetin kaldırılması için geçerli sebepler arasındadır. Fakat, her hastalıkta bu kapsama girmemektedir. Anne ve babanın hastalığı, çocukla ilgilenemeyecek kadar büyük bir hastalıksa ve büyük hastalık her iki ebeveynde de bulunuyorsa, bu durumda aile mahkemelerince verilen karara göre velayetin anne ve baba üzerinden kaldırılması gerekmektedir. Fakat, eğer bu bakamayacak büyüklükte hastalıktan sadece annede ya da sadece babada olma durumunda yani, diğer ebeveynin sağlıklı olması durumunda velayetin kaldırılması gerekmemektedir. Çünkü, üzerindeki velayetin yükümlülüklerini, sorumluluklarını yerine getirebilecek bir aile üyesi bulunmaktadır. Böyle bir durum çocuk için hiçbir sıkıntı oluşturmamaktadır. Ancak, anne babanın sadece beden olarak değil, ruhsal sağlığı da bu durumda büyük bir önem arz etmektedir. Anne ya da babanın psikolojik ya da nörolojik bazı problemleri varsa ve bu durum çocuğu olumsuz yönde etkiliyorsa da velayetin kaldırılması söz konusu olabilmektedir.

Velayet Hak ve Görevlerinin Kötüye Kullanılması

Çocuğun; evde işkenceye varan dayak yemesi, çocuğun dilendirilmesi, çocuğu bakımına hiçbir şekilde önem verilmemesi, çocuğun suç işlemeye zorlanması, kendi çocuğuna karşı cinsel istismarda bulunmaları, çocuğun toplumun ahlaki kurallarına aykırı davranışlarda bulunmasına zorlanması gibi bu ve buna benzer durumların oluşması durumunda velayet hakkının kötüye kullanılmasından ötürü de velayetin kaldırılması, gündeme gelmektedir.

Velayet Görevlerinin Savsaklanması

Velayet, çocuğun eğitim olmak üzere bütün gereksinimlerinden, çocukta eğer bir özür problemi varsa ona göre bir eğitim almasına kadar birçok kriteri kapsamaktadır. Velayet sahibi olarak, anne ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermeleri yükümlülükler arasında yer almaktadır. Anne ve babanın başta çocuktan ilgilerini esirgemesi ve bütün yükümlülüklerinin savsaklanmasıyla velayetin kaldırılması ya da değiştirilmesi gündeme gelmektedir. Ancak, anne ve baba bu savsaklama olayını ellerinde olmaya sebeplerle aksatıyorsa, yani bu durum isteyerek oluşmuyorsa ve art niyet yoksa bu durumda da velayetin kaldırılması söz konusu olmamalıdır. Çocuğun sağlıksal bir problemi varsa ve aile bununla hiç ilgilenmiyorsa, aynı şekilde çocuğun eğitimiyle kimse ilgilenmiyorsa ve çocuk başıboş kalmışsa, bu durumlarda velayetin kaldırılması çocuğun menfaati açısından oldukça anlamlıdır.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç