Velayet Bilgileri

Velayet Hakkının Değiştirilmesi

Velayet Hakkının Değiştirilmesi

Velayet Davası Nedir?

Reşit olmayan çocukların anne babalarının ayrılmaları durumunda velayet dediğimiz kavram ortaya çıkmaktadır. Velayet, anne ve babaya beraber verilebildiği gibi, sadece anneye ya da sadece babaya da verilebilmektedir. Velayet davası, velayetin üstünde olmadığı eşin çocuğunun velayetini almak için diğer eşe açtığı davadır. Bu dava ile aile mahkemeleri ilgilenmektedir. Velayet dediğimiz hakların kapsamında çocuğun hakları, bakımı, sağlık gereksinimleri, eğitim hakkı gibi kriterler bulunmaktadır. Bu gereksinimleri karşılayabilecek olan tarafın velayeti alması daha olasıdır. Burada anne babanın asıl gerçekleştirmesi gereken çocuklarının gereksinimlerini yerine getirmek, geçimini sağlamak, yetiştirilmesini sağlamak ve hiçbir haktan feragat etmemesini sağlamaktır. Ayrıca bu anlamda çocuklarınıza sağlayacağınız eğitimle, çocuğunuzun bilgili, dürüst, ahlak sahibi, çalışkan olması gibi kriterleri sağlamakta yine anne baba olarak sizlerin sağlaması gereken kriterler arasında bulunmaktadır. Velayetin değiştirilmesi ya da kaldırılması gibi bir durum olmadıkça anne ya da babada bulunan velayete ve velayetin haklarına kimsenin müdahale etme hakkı yoktur.

Boşanma Davasında Velayet Kime Verilir?

Boşanma davalarında önce geçici velayet belirlenmektedir. Daha sonra ise boşanma davasının sonuçlanmasıyla beraber kalıcı velayet kararına da varılır. Boşanma davası sırasında, velayetin kime verileceğine ait kesin bir madde bulunmamaktadır. Çocuğun menfaatlerini hangi ebeveyn daha iyi karşılayacaksa, velayet o kişide kalır. Tabi ki hakim ister geçici ister kalıcı velayet kararını verirken, çocuğun yaşını, ekonomik durumları gibi kriterlere bakarak, kararını verebilmektedir. Ayrıca, velayet hakkının belirlenmesi önünde gerekli olan, bir durum daha vardır. O da çocuğun dinlenmesidir. Tabi çocuğun dinlenebilmesi için çocuğun kendini ifade edebilmesi bunun için de en az 6-7 yaşlarında ve daha büyük olması gerekmektedir.

Kişisel İletişimin Düzenlenmesi

Boşanma davası süresince ya da bitiminde hangi ebeveyn velayeti elinde bulundurmuyorsa, o ebeveynin çocuğuyla kişisel iletişiminin kopmaması hakkıdır. Hakim velayet kararını verdiği aşamada velayeti vermediği tarafa, hangi günlerde, hangi saatler arasında çocuğunuzla görüşmek istediğinizi soracaktır. Çocuğun yaşına göre, velayeti üstünde bulundurmayan kişide kalma hakkına da sahiptir. Hakim tüm bu düzenlemeleri yapacak olan kişidir. Benzer bir şekilde çocuğun zor durumda kalmaması ve boşanma davasının izlerinin çocuğun üzerinde daha az bir etkisi kalması amacıyla da hakim, nafaka olayını da bir düzene sokmaktadır.

Velayetin Değiştirilmesi Nedenleri

Velayetin değiştirilmesi davası, anne ya da babaya verilen velayetin hakkıyla yerine getirememesi, çocuğun menfaatine uygun davranmaması, velayeti alamayan tarafın diğer tarafın velayeti hak etmediğini düşünmesi gibi durumlarda açılan davalardır. Bu ve buna benzer durumlarda velayetin değiştirilmesi söz konusu olabilir. Velayetin değiştirilmesindeki en önemli neden, velayeti üzerinde bulunduran kişinin, bir durum ya da olay karşısında velayet haklarını yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Yani, velayet davalarında velayet hakkının aksatılıp, aksatılmamasına bakılmaktadır. Velayetin değişmesi için, anne ya da babadan birinin ölmesi, velayeti elinde bulunduran ebeveynin başka biriyle hayatını birleştirmesi ya da anne babadan birinin velayeti değiştirmesi talebi tüm süreci etkileyebilmektedir. Bu saydığımız nedenler, velayetin değiştirilmesinde oldukça büyük yer kaplamaktadır. Velayetin değiştirilmesi ile birlikte, velayeti elinde bulundurmayan ebeveyn çocuğuyla ilişki kurma hakkına ve bu hakkını talep etme hakkına sahiptir. Yine aynı şekilde, çocuğun velayetini elinde bulundurmayan ebeveyn, maddi durumu oranında çocuğun gereksinimlerine, sağlık ve eğitim gibi harcamalarına katkıda bulunmak durumundadır. Burada bahsettiğim, çocuğun zor durumda kalmaması açısından mahkemelerce karara bağlanan ve çocuğun yine menfaatinin ön planda olduğu iştirak nafakasıdır. Bu nafaka, velayetin değiştirilmesi ve karara bağlandıktan sonra ödenmeye başlayabilmektedir.

 

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç