Velayet Bilgileri

Velayet Hakkı

Velayet Hakkı

Velayet hukukumuza göre reşit olmayan çocukların tüm haklarını ifade etmektedir. Türk Medenin Kanununun 339. Maddesine göre velayetin kapsamı şu şekilde ifade edilmiştir.” Ana ve baba, çocuğun bakım ve eğitimi konusunda onun menfaatini göz önünde tutarak gerekli kararları alır ve uygularlar. Çocuk, ana ve babasının sözünü dinlemekle yükümlüdür. Ana ve baba olgunluğu ölçüsünde çocuğa hayatını düzenleme olanağı tanırlar, önemli konularda olabildiğince onun düşüncesini göz önünde tutarlar. Çocuk, ana ve babasının rızası dışında evi terk edemez ve yasal sebep olmaksızın onlardan alınamaz. Çocuğun adını ana ve babası koyar”

Velayet Hakkı Neleri İçerir?

 Velayet hakkını alan taraf çocuğun eğitimden sağlığa tüm masraflarını karşılamakla yükümlüdür. Velayet hakkı yalnızca ana babaya aittir. Kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğu için devredilemez ve vazgeçilemez. Anne babanın ölmesi, velayeti alabilecek duruma engel teşkil eden sıkıntılarının bulunması durumunda mahkeme öncelik yakınlardan olmak üzere çocuğa vasi atayabilir, velayeti verilmez.

Velayet Hakkı Kime Verilir?

Velayet soy bağı ilişkisinden kaynaklıdır bu yüzden sadece çocuklar üzerinde velayet söz konusudur. Velayet boşanma sırasında anlaşılmazlık yaşanan konulardan biridir. Özellikle çekişmeli boşama davalarında en büyük anlaşmazlık bu konudan kaynaklanmaktadır. Çocukların velayeti eşler evliyken ortaktır fakat boşanma durumunda velayetin kimde kalacağı mahkeme tarafından karara bağlanır. Hâkim velayete karar verirken çocukları da dinler. Genellikle 0-3 arasındaki çocukların anne bakımına muhtaç olması sebebiyle velayet hakkı anneye verilmektedir. Bu durumda annenin ekonomik gücünün olması aranmaz, babaya ekonomik destek olma şartı konulur. Fakat kimi durumlarda; annenin ceza evinde olması, velayeti alma ehliyetinin bulunmayıp kısıtlı olması gibi durumlarda çocuk anne bakımına muhtaç olsa da velayet anneye verilmez.

Velayet Hakkında Hangi Unsurlara Dikkat Edilir

Velayet davaları çocuğun yüksek yararına sonuçlanır. Velayeti alan tarafın çocuğun gelişimi engelleyici şekilde davranması, psikolojik fizyolojik zarar vermesi diğer tarafça kanıtlanarak velayetin değiştirilmesi davası açılabilir. Yalnız bunların kanıtlanması gerekmektedir. Velayet her iki taraftan da alınarak çocuk mahkemece koruma altına alınabilir veya mahkemece öncelik aileden olmak şartıyla bir vasi atanabilir. Velayeti alan tarafın evlenmesi velayet değişimi konusunda bir sorun teşkil etmez. Önemli olan çocuğun yararıdır. Boşanma davalarında verilen kararda çocuğun gelecekteki yararı da gözetilmektedir. Evlilik sırasında doğan çocuğun velayeti anne baba üzerinde ortakken evlilik dışında doğan çocuğun velayeti doğumla oluşan soy bağı neticesinde anneye ait olmaktadır. Velayet davalarında tarafların kusurlu olup olmaması ve mali olanaklarıda göz önüne alınmaktadır. Çocuğun şu anki ve ileriki yıllarda menfaati hangi ebeveynden yana olacaksa velayet ona verilmektedir. Fakat mali durumu kötü olan ve kusurlu olan tarafında velayet alma hakkı bulunmaktadır. Velayet davalarında hâkimin yargı takdiri vardır.

Velayetin Kaldırılması Hakkında

Velayet davalarında velayeti alamayan taraf için belirli gün ve saatlerde görüşme hakkı mahkemece belirlenir, velayeti alan taraf bu karar uymak zorundadır. Çocuğu göstermemesi, çocuğa kötü davranma, haklarını ihlal etme, ilgilenmeme gibi sebeplerle velayeti alamayan taraf velayetin kendisine verilmesi için mahkemeye başvurabilmektedir. Bu iddiaların kanıtlanması ve mahkemeye şahitlerle delillerin sunulması gerekmektedir. Velayeti bırakılan tarafın ölümüyle velayet otomatik olarak diğer tarafa geçmez karar mahkemece belirlenir.  Velayet hakkı velayetine sahip olunan çocuğun ergenliğe ulaşması, velayete sahip olan tarafın ölmesi, velayet hakkının kaldırılması, velayet davalarında hakka sahip olamaması gibi durumlarda sona ermektedir. Boşanan eşlerin ayrı şehirlerde yaşaması durumunda velayeti alamayan tarafın görüşme sıklığı alırken görüşme süresi uzatılmaktadır.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç