Makaleler

Dedektif Tarifesi Nasıl Uygulanır?

Dedektif Tarifesi Nasıl Uygulanır?

Dünya üzerinde yaşayan hemen hemen her insanın kendine göre bir takım sorunları ve sıkıntıları vardır. Hayatın koşuşturması, çalışma koşulları veya evliliğinden kaynaklı problemler kişiyi meşgul edebilmektedir. Söz konusu sorunlara çözüm bularak rahat bir yaşama ermek isteyen insan, kendi çabalarıyla bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışır. Ancak kendi gayretinin yetmediği durumlarda çevresinden ya da profesyonel bir kuruluştan yardım ister. Dedektiflik mesleğinin doğuşu şu da tam olarak bu durumdan kaynaklıdır. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan dedektiflik, talepte bulunan kişilere var olan sorunları ile ilgili profesyonel yardım veren kuruluşlardır. Dedektiflik sadece herhangi bir problemi çözen bir kuruluş değil, aynı zamanda bir konu hakkında detaylı araştırma yapma ya da özel bir durum ile ilgili bilgi toplama gibi farklı alanlarda ve görevlerde hizmet veren kuruluşlardır.

Dedektiflik Hizmetine Sadece Bireysel Başvuru Mu Yapılır?

Herhangi bir sorunun çözümü ya da bir konu hakkında detaylı bilgi alımı gibi durumlar sadece kişilere özel ihtiyaçlar ya da problemler değildir. Aynı zamanda söz konusu meselelerle ilgili olarak kurumların veya şirketlerin de bir takım talepleri olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir konuda insanlar, ilgili dedektiflik bürosuna başvurarak nasıl hizmet alıyorlarsa, şirketlerinde de böyle bir fırsatla vardır. İhtiyaç duydukları bir alanda dedektiflik firmasına başvurarak şirketleri için önemli gördükleri bir alanda hizmet alabilmektedirler.

Ne Tür Hizmetler Verilir?

Dedektifler müşterilerine pek çok alanda ve çeşitte hizmet olanakları sunmaktadırlar. Yukarıda da belirtildiği gibi bu hizmetler herhangi bir problemle ilgili olduğu gibi, aynı zamanda bilgi toplama ya da araştırma isteme gibi ihtiyaçlara yönelik de olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Eş takibi
 • Sadakat Araştırması
 • Boşanma Davalarına Delil Toplama
 • Velayet Davalarına Delil Toplama
 • Dolandırıcılık Olaylarını Aydınlatma
 • Personel Araştırması ve Takibi
 • Piyasa ve Bayi Araştırması
 • Özel İsteğe Göre Araştırma
 • Kayıp Kişi Araştırması
 • Oto Hırsızlığı Araştırması
 • Marka Sahteciliği ve İhale Araştırması
 • Öğrenci Takibi

Gibi pek çok alanda ve türde hizmetler mevcuttur. Dedektiflik hizmetleri elbette belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Dedektif tarifesi her şirkete ve hizmete göre değişebilmektedir.

Dedektif Tarifesi Nasıl Belirlenir?

Öncelikle dedektifliğin, özel teşebbüslerin girişimleriyle kurulan şirket yapılanması olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle profesyonel dedektiflik anlamında talep edilecek her hizmetin karşılığında bir miktar ücret alınmaktadır. Özel dedektiflik şirketleri müşteriye sunduğu hizmetlerde genel olarak sabit bir ücret verememektedir. Örneğin, evliliği ile ilgili bir problem yaşayan ve dedektiflik şirketinden ‘sadakat araştırması’ adlı hizmeti talep eden bir kişinin ödeyeceği ücret hizmetin öncesinde belirlenmiş sabit bir fiyat değildir. Müşterinin ödeyeceği ücret, dedektiflik şirketinin yetkilileriyle yapacağı görüşmede müşterinin vereceği bilgiler ve bu bilgilere göre sunulacak hizmet kararlaştırıldıktan sonra bir ücret belirlenir. Yani tecrübeli ve nitelikli dedektiflik şirketlerinde sabit dedektif tarifesi yoktur.

Eş Takibinde Talep Edilen Ücret Ne Kadardır?

Yukarıda da belirtildiği gibi dedektiflik hizmetlerinde sabit ücretlendirme gibi bir durum söz konusu değildir. Eş takibi hizmetinde de bu durum geçerlidir. Müşteri, dedektiflik şirketinden eş takibi hizmetini talep ediyor ve maliyetini soruyorsa eğer, müşteri ve yetkililer arasında bir görüşme gerçekleşir ve bu görüşmede müşteriye sorulan sorulara göre eş takibi hizmetinin maliyeti hesaplanır. Bu sorular takibi yapılacak kişi ile ilgili olur ve genellikle şunlardan oluşur:

Takibi yapılacak kişinin;

 • Yaşı ve Cinsiyeti
 • İş durumu
 • Nerede çalıştığı
 • Var olan kötü alışkanlıkları (alkol, sigara)
 • Şahsi aracının olup olmadığı
 • Aracı varsa özellikleri
 • Evinin ve İş yerinin adresi gibi bir takım sorular sorularak yapılacak takibin maliyeti hesaplanır ve bunun sonucunda da müşteriye bir hesap çıkarılır.
Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç