Makaleler

Dedektiflik Ücretleri Form

Dedektiflik Ücretleri Form

Özel dedektif veya sadece dedektif, yasalara uygun bir biçimde, kendilerinden talep edilen konuda araştırma yapan ve bulduklarını ilgili kişilere sunan kişilerdir. Tek başına veya ekipler halinde çalışırlar ve bu duruma göre de ücret alırlar.

Dedektifin tam tanımı şudur:

İki türlü dedektif vardır. Birincisi devletin resmi emniyet kurumlarında görev yapan ve görevleri gereği suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli işlerinde uzman polisler. İkinci ise ücreti karşılığında müşterilerine araştırma hizmeti veren özel dedektifler. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Dedektifler genellikle özel görevlilerdir. Dedektif, bulundukları ülkenin, yasaları el verdiği ölçüde, kendilerinden talep edilen konular hakkında araştırmalar yapan ve buldukları verileri, raporlar halinde ilgili kişilere sunan, profesyonel araştırmacılardır. Bu kişiler resmi olmadıkları için özel dedektif adı altında anılırlar. Dedektif becerikli ve sabırlı olmalıdır, çünkü soruşturduğu konuda yalnızca bir ipucu bulmak için bile aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Günümüzde kanıtlar bulmada bilimsel yöntemler büyük kolaylık sağlar, ama dedektif gene de büyük ölçüde soru sorma yöntemiyle çalışır. Güvenilebilir bir ortak olarak nitelendirilen dedektifler, resmî kurumlara bağlı olmadan kişinin gayri-resmî işlerinden haberdar olup suç teşkil edilmedikçe olayları üçüncü kişilerle paylaşmaz, bu nedenle özel dedektiflik halk tarafından talep gören bir meslek haline gelmiştir, öyle ki; araştırmaların çoğunda taleplerin kanunî olması ve özel mülk haklarına saygı gösterilmesi ile temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmemesi özel dedektiflerin ilkesi olduğu söylenmektedir. Bu nedenle kolluk kuvvetlerinin ihtimalleri araştırmadığının göz önünde bulundurulması söz konusuyken, olayları aydınlatmada tüm veriyi inceleyen özel dedektifler sonuca daha kolay ulaşabilirler.

Dedektif Ne İş Yapar?

Siz, sorununuzun özel görevliler tarafından çözülmesini isterseniz dedektiflere başvurursunuz. Dedektifler ise sorununuzu çözmek için kişi veya ekip olarak araştırma yapar, ve buldukları sonuçları size sunarlar. Ülkemizde genellikle özel dedektif sektörü yaygınlık göstermektedir. Aynı zamanda ülkemizde bu konu üzerine kurulu bir çok şirket bulunmaktadır. Bu kurumlar dedektif tutarlar ve siz o dedektiflerden hizmet almak istediğinizde o kişiyi sizin emrinize bırakırlar. Dedektifler ise verdikleri hizmetin bazı kriterlerine göre yapılan değerlendirmeler sonucu ücret alırlar.

Dedektiflik Ücretlerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Dedektif ücretleri kişi veya kuruluşların, dedektif tarafından aldığı hizmetin karşılığı olarak verdiği ücrettir. İnsanlar, yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla dedektif hizmetini alırlar ve bunun karşılığında, aldıkları hizmete göre ücret verirler. Peki bu ücretler sabit mi? Maalesef, hayır. Çünkü verilen hizmetin bazı kriterlere göre değerlendirilmesi gerekiyor ve her hizmet aynı sonucu almadığı için, buna göre ücretler de farklılık gösterebiliyor. Ücreti belirleyen unsurlar ise, hizmetin niteliği, süresi gibi kriterlerdir. Hizmet sırasında da risk gibi ekstra durumlar olduğu ücretlerin farklılık gösterdiği görülmüştür. Aynı zamanda dedektiflik ücretleri belirlenirken çalışmalarımızda kullanılacak olan yöntemlerin ve teknik ekipmanların da dedektiflik ücretleri kapsamında etkisi vardır.

Dedektif Ücretleri Neden Sabit Ücret Değildir?

Dedektif ücretlerinin belirlenlenmesinde, hizmetin niteliği, süresi, hizmet sırasında yapılan ve yapılabilecek harcamalar göz önüne alınarak verilir. Dedektiflik ücretleri belirlenirken sabit bir ücret belirlenemediği için dedektiflik hizmeti alan kişilere ortalama bir ücret verilmektedir. Dedektiflik hizmeti sırasında hizmet almak isteyen kişilere sabit bir ücret belirlenememesinin nedeni; dedektiflik hizmeti altında verilen hizmetlerin çeşitliliği ve bu hizmetler sırasında genellikle oluşan zorluklardan kaynaklanmaktadır. Verilen hizmet sırasında risk gibi ekstra durumlar nedeniyle ücretler farklılık göstermektedir. Her dedektifin yaptığı iş ve her işin kalitesi farklıdır. Özetle her dedektifin verdiği hizmet, aynı derecede olmadığı için, ücretlendirme de aynı değildir. Dedektiflerin verdiği hizmetin kalitesine göre ücret aldıklarını söyleyebiliriz.       

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç