Makaleler

Özel Dedektiflik Hakkında Yasal Düzenleme Var Mıdır?

Özel Dedektiflik Hakkında Yasal Düzenleme Var Mıdır?

Dedektiflik üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 3963 sayılı Özel Dedektiflik Kanununa ilişkin olarak Bilal Kartal'ın gündeme getirmesi üzerine ilk kez 1994 yılında meclis gündemine taşınmıştır. Dönemin cumhurbaşkanı makamında bulunan sayın Süleyman Demirel bu konunun TBMM'de görüşülmesinin ardından önüne getirilen onayı kesin bir dille veto etmiştir. Veto etmesinin gerekçesini de özel dedektiflik mesleğinin yaygınlaştırılmasının ve özel dedektif tutmanın özel yaşamın gizliliği ilkesini alenen ihlal ettiğine dayandırmış ve o zamandan beri de bir daha görüşülmemek üzere rafa kaldırılan siyasi konulardan birisi olarak görülmektedir.

İlk Kez 1994'te Meclis Gündemine Taşındı

Uzman dedektif Bilal Kartal'ın istihbarat uzmanı olarak görev yaptığı yıllara tekabül eden 1994 yıllarında özel dedektiflik şirketlerinin arttırılması ve vatandaşların avukat gibi özel dedektif tutarak mahkemede yasal danışman olarak kendisi adına bulunmasını talep etmesi dönemin cumhurbaşkanınca özel yaşamın gizliliğini açık bir şekilde ihlal eder gerekçesiyle reddedildi. 20/01/1994 tarihinde mecliste oylanarak kabul edilmesi de bu durumu değiştirmemiş ve cumhurbaşkanının kesin bir dille veto etmesinin ardından bir daha görüşülmeyerek tamamen ülke gündeminden çıkarılmıştır.

Oysa özel dedektiflik hakkında yasal düzenleme var mıdır? Günümüzde bu yanlışın nelere mal olduğunu bizlere bir kere daha göstermektedir. Çünkü dedektifler çok önemli bir görevi yerine getirmeye devam ettiklerinden dolayı gerçekten de son derece önemli bir makamı temsil etmeye devam etmektedir. İşte ortada duran bu yaklaşımlara dayanarak da her açıdan son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Günümüzde Özel Dedektif Tutmak Serbest

1994 yılında dönemin cumhurbaşkanı sayın Demirel tarafından özel yaşamın gizliliğine tamamen aykırı olması gerekçesiyle özel dedektiflik kanununun meclisten geçirilmesini veto etmesi demek yasal olmadığını ifade etmez. Çünkü dönemin cumhurbaşkanı özel yaşamın gizliliğini ihlal ediyor demek yerine böyle bir kaygıdan şüphe duydukları için baştan karşı çıkmıştır. Ancak görüldüğü gibi zanna dayalı bir yorum olduğu için ülkemizin gerek devlet içinde devlet yapılanmaları gerekse bireyler arasındaki sorunların giderek artması, cinayetler ve kaos ortamının yaşanması özel dedektif tutmanın ne denli önemli olduğunu resmetmesi adına son derece önemli bir yaklaşım tarzı olarak kesinlikle görülmektedir.

İzmir Özel Dedektiflik AŞ

Türkiye'nin ilk özel dedektiflik şirketi olarak 15/06/1994 tarihinde Bilal Kartal tarafından İzmir'de kuruldu. Kuruluşundan bu yana özel dedektiflik hakkında yasal düzenleme var mıdır konusuna ilişkin olarak kurumlara ve bireylere yönelik olarak birçok konularda ayrıntılı bir şekilde çalışmalara yer verildiğini kesinlikle dikkate almamız gerekecektir.

İşte bu özelliklerden hareket edildiği zaman da her yönüyle tamamen kaliteli ve sıra dışı yaklaşımlar ışığı altında karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini de kesinlikle söylememiz gerekmektedir.

İletişim

İzmir'de kurularak ülkemizin ilk özel dedektiflik şirketi olmaya devam eden İzmir Dedektiflik A.Ş. 444 7 635 numaralı ücretsiz danışma hattı üzerinden size hizmet vermektedir. Bu ücretsiz danışma hattını arayarak siz de almak istediğiniz hizmet paketinin içeriğine ilişkin olarak detaylı bir şekilde bilgi alabilir ve de özel dedektiflik hakkında yasal düzenleme var mıdır bunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine 24 saat açık olan kurumu da ziyaret ederek her zaman ulaşabilir ve de böylelikle her yönden ulaşım sağlama imkanı bulabilirsiniz.

Tümüyle ortada duran bu özellikler ışığında İnönü Cad. No: 201 Kat: 1 Daire: 3 Karabağlar/İzmir adresine doğrudan ziyarette bulunarak 24 saat bir çay içmeye misafir olabilirsiniz.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç