Makaleler

Dedektiflik

Dedektiflik

Sayın okurlarımız günümüzde birçok insan dedektifliğin ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Bazıları bunun sadece gizli kapaklı işleri açığa çıkartmak için yapılan bir iş olduğunu düşünse de dedektiflik vatan ve millet çıkarları doğrultusunda çalışılan, saygın bir meslek dalıdır.
Dedektiflik genel olarak tanımlandığında ülkelerin kendi kanun ve yasalarına uyarak, gerek polis, gerek özel kişilerin faaliyet gösterdiği meslektir. Bu çerçevede dedektiflik iki kola ayrılır. Kollukta görevli polis dedektifleri ve serbest olarak çalışan ücreti karşılığında hizmet veren özel dedektifler.
 
Dedektif polisler

Devlet bünyesinde kolluk güçlerinde görev yapan polis kolej ve polis akademisinden eğitimini tamamlayarak mevzun olan devlet memurlarıdır.  Polis teşkilatında çalışan görevlilerin üstlerinden aldığı görev doğrultusunda hareket ederek kendisi ile beraber diğer kişilerle çalıştığı birimdir. Polis dedektiflerinin hizmetleri arasında; cinayet, gasp, dolandırıcılık, kaçırılma, aranan suçlular, hırsızlık, kaçakçılık gibi konular yer almaktadır. Polis dedektifleri maaşla çalışmaktadır. Başarılı oldukları olaylarda devlet büyükleri ve üstleri tarafından ödüllendirilir.
 
Özel dedektiflik

Kişilerin kendi açtığı yasal olarak faaliyet veren gerçek ve tüzel kişilerden gelen talep doğrultusunda çalışan birimlerdir. Özel dedektifler kişilerin istek ve taleplerini yerine getirmek için icra, velayet, hırsızlık, tazminat, borç, eşlerin talep ettiği sadakat, yolsuzluk, aranan çocuk ya da kişiler, kurumlar tarafından talep pazar, bayi, personel, piyasa gibi çok çeşitli konularda faaliyet gösterir.
Özel dedektiflik mesleği çok kapsamlı ve geniş hizmet yelpazesine sahip olan bir meslek dalıdır. Özel dedektiflik mesleğinde başarılı olabilmek için çok iyi kanun bilgisine sahip olunmalı. Kriminoloji araştırma tekniklerini yakından takip etmeli olay yerinde bulunan delilleri çok iyi muhafaza etmeli ve elde edilen delilleri her yönüyle değerlendirmelidir.   Özel dedektifler mesleki bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi olup kendini çok iyi eğitmelidir. Zamanın getirdiği yeniliklere teknolojiye ayak uydurabilen teknolojik yenilikleri yakından takip etmelidir. Özel dedektiflik mesleği araştırmaya dayalı bir meslek dalıdır. Yapılan araştırmaların süresi belli olmayan araştırma konuları içerdiği için mesleğin en önemli hususu sabırlı olmaktır.
Genel olarak bir özel dedektifin çalışma alanlarını, bireysel, kurumsal ve hukuki dedektiflik hizmetleri olarak üç ana başlık altında toplanmaktadır.
 
Bireysel dedektiflik hizmetleri

Türk aile yapısın temelden korumak ilkesi şartı ile çiftler için sadakat, aldatma araştırması, ebeveynler için öğrenci takibi ve çevresel tehlike araştırmaları, boşanmış eşlerin çocuklarını kaçırmalarının araştırılması, evlilik çağında gençlerimiz için evlilik öncesi araştırma adı altında sadakat ve kötü alışkanlıkların araştırması ile aile bireylerinin isteği doğrultusunda özel araştırmalar yapmaktır.
 
Kurumsal dedektiflik

Her türlü ticari kuruluşun sahipleri ve yetkilileri tarafından talep edilen personel araştırması, bayi araştırması, sahte ürün araştırması, marka taklitçiliği, sektör el analizler, telif haklarını ihlali, her türlü korsan imalat üretim ile her türlü ticari araştırmaların yapılması.
Özel dedektifler yukarıda belirtilen konularda ihtiyaç duyulan inceleme araştırma ve bilgi toplama talepleri yasalara uygun insanların kişi hak ve özgürlüklerine saygılı davranarak çalışmalarını yapmaktadırlar.
Özel dedektifler görüldüğü gibi oldukça geniş bir alanda hizmet sunmaktadırlar. Özel dedektiflik bürolarından verilen hizmetlerin haricinde yasalara uygun hizmet talep edilebilir. Hizmet yelpazesinin bu kadar geniş olması günlük hayatta bu tip olaylarla karşılaşan her insanın özel dedektiflik hizmetlerinden bir şekilde faydalandığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Özel dedektifler, hukuksal alanda sahip oldukları deneyim ve bilgiler sayesinde, kurumsal ve bireysel müşterilerine, sektör el ve bireysel konularda danışmanlık hizmeti de vermektedirler.
 
Hukuki dedektiflik

Avukatların veya şahısların istekleri doğrultusunda açılan icra takibi dosyasına konu olan icralık malların bulunduğu adresleri tespit etmek, dosyaya taraf olan şahısların tebligat adreslerinin tespiti ve bu konuda çeşitli araştırmalar. Dolandırıcılık ve her türlü hırsızlık olaylarının araştırılması. Açılan ve açılacak olan boşanma davalarına eşlerin davaya konu olan aldatma sadakatsizlik,   tespiti ve eşlerin haysiyetsiz yaşam sürdüklerine dair çeşitli araştırmaların yapılması. Çocukların velayetinin alınması ile ilgili delillerin toplanması. Açılmış ve açılacak olan miras davalarına delil bilgi toplama çalışmaları. Açılan ve açılacak olan her türlü hukuk ve caza davalarına delil toplama bilgi edinme ile ilgili araştırmalar. Özel dedektiflerin çalışma alanlarıdır.

Önemli Uyarı

izmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

WHATSAPP
ile iletişime geç